poniedziałek, 31 marca 2025

Ćwiczenia: "Świat Nauki" o mózgu we fragmencie.

Ćwiczenia z przepisywania, wklepywania i zapamiętywania. W 62 roku życia bardzo sobie cenię możliwości Internetu i ćwiczeń, dzięki którym zachowuję jako taką sprawność umysłu. A tu proszę "Świat Nauki" o niezniszczalnym mózgu.

 SCIENTIFIC AMERICAN polska edycja

ŚWIAT NAUKI marzec 2025

Niezniszczalny mózg

Nieprawidłowo zwinięte białka konserwują mózgi przez tysiące lat

MÓZG jest szczególnie nietrwałym narządem. W ciągu kilku minut od utraty dopływu krwi i tlenu ta delikatna neurologicznie struktura zaczyna ulegać nieodwracalnym uszkodzeniom. Jest on też najbardziej energochłonną częścią naszego ciała, a kilka minut po zgonie enzymy zaczynają trawić go od wewnątrz. Gdy błony komórkowe pękają, mózg ulega upłynnieniu. W ciągu kilku dni mikroorganizmy konsumują resztki w procesie gnicia, a po kilku latach czaszka staje się pustą jamą.

  W niektórych przypadkach  jednak mózgi mogą przetrwać dłużej niż wszystkie inne tkanki miękkie i pozostają nienaruszone przez setki lub nawet tysiące lat. Archeolodzy od dawna zastanawiają się nad przypadkami naturalnie zachowanych mózgów znajdowanych na starożytnych cmentarzach, w grobowcach, masowych grobach, a nawet wrakach statków. W niedawnym badaniu naukowcy z University pf Oxford przeanalizowali literaturę naukową obejmującą kilkaset lat i zidentyfikowali ponad 4400 przypadków zachowanych mających nawet 12 tys. lat.

  "Mózg rozkłada się niezwykle szybko i naprawdę dziwi mnie, że udaje się go znaleźć w zachowanym stanie - mówi Alexandra Morton-Hayward z University of Oxford, główna autorka badania. - Moje zasadnicze pytanie brzmi: Jak to jest możliwe? I dlaczego w przypadku mózgu, a nie jakiegokolwiek innego narządu?".

Koniec ćwiczeń.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz